PersonenJahreInitialenLänderSternzeichen

Steckbrief von 
Wong Sze Phin

Geburtsdatum

Mittwoch, 01. März 1950

Geburtsort

Tawau

Sternzeichen

Beschreibung

Datuk Jimmy Wong Sze Phin (simplified Chinese: 黄仕平; traditional Chinese: 黃仕平; pinyin: Huáng Shìpíng) is a Malaysian politician who served as the State Assistant Minister to the Chief Minister of Sabah in the Heritage Party (WARISAN) administration under former Chief Minister Shafie Apdal from May 2018 to collapse of the WARISAN administration in September 2020 and Member of the Sabah State Legislative Assembly (MLA) for Sri Tanjong also from May 2018 to September 2020. He also served as the Member of Parliament (MP) for Kota Kinabalu from May 2013 to May 2018. He was a member of the Democratic Action Party (DAP), a component party of the Pakatan Harapan (PH) opposition coalition. He served as the State Chairman of Sabah from 2013 to 2017 and a Member of Central Executive Committee (CEC) of

Häufig gestellte Fragen

Wie alt ist Wong Sze Phin heute?

74 Jahre

Welches Sternzeichen hat Wong Sze Phin?

Wo wurde Wong Sze Phin geboren?

Tawau

Personen, die ebenfalls in dbr:Tawau geboren sind.

Impressum
Made by
&
with ❤️
menu-circle